top of page

E Devlet Uygulamaları

Eğlenceli Bir Karakter Analizi Testi

Güncelleme tarihi: 9 Eki 2023

Bu karakter analizi testi, 3 temel besin üzerinden kendinizi yada 3. kişileri ve eylemleri tanımlamanızı sağlıyor. Bu test, bu besinlerin özelliklerini değerlendirip kendinizi yada çevrenizi anlamaya ve tanımlamaya da yardımcı olabilir olmayabilir de.

Bu, tamamen benim bazen insanları ve karakterlerini tanımlamak için kullandığım basit bir teknik.


Karakter Analizi Test Kaynağı: 3 Besin ve Neden Bu Besinler?

Test kaynağı olarak özelliklerini değerlendirdiğim 3 besin bize çok da yabancı olan şeyler değil.

Bu besinler;

  • Domates

  • Mandalina

  • Fındık

Neden Domates?

Domates, hayatımda gördüğüm en dirençli ve çözüm odaklı, asla pes etmeyen insanları temsil ediyor. Onunla yaptığınız şeyleri bir düşünsenize. Domates bahçeden toplandığında taze taze yenebilecek bir meyve. Doğrandığında güzel bir salataya tat katabiliyor. Kahvaltıda tabağınıza renk katıyor.

Domates

Ama sadece güzel zamanları yok domatesin. Eziliyor, kavruluyor, kaynatılıyor ama hiçbir zaman kötü bir tecrübeye maruz bırakmıyor sizi. Asla yılmıyor ve başına ne gelirse gelsin her hali ile bize mükemmel imkanlar sunuyor.

Salça oluyor, domates sosu oluyor, ketçap oluyor iki yumurtayla menemen oluyor. Hem basit hem de komplike her düzenin içinde yerini alıyor.plastik ketçap şişesi

Bazı insanlar da böyledir onların hayattan umudu ve hayata kattıkları hiç bitmez. Hareketleri savruk bile olsa hayatımızda her an varlar ve güzel bir tat bırakıyorlar.

İster bir salatada olsun, ister yemeğinize kattığınız salçada, makarnanıza yada hamburgerinize sıktığınız ketçapta bile olabilir. O kadar hayatımızın içinde ve bir o kadar da faydalı ve pek çok farklı deneyimi bize sunan bir besin domates. İşte bu nedenle bazı insanları karakterleri itibarı ile domatese benzetmek mümkündür.

Örneğin; duruşma öncesinde anlatacaklarından çok da umutlu olmadığınız bir tanık, duruşmada her söylediği şeyle davanızı ispata sizi bir adım daha yaklaştırır. Her bir kelimesi anlatmaya çalıştığınız durum için bir evrak kadar kıymetlidir. Duruşma salonunun karmaşasından hakimin ona bağırmasından etkilenmez.


Neden Mandalina?

Mandalina ilahi bir mucize gibi hayatımıza girmiş bir besin. Onu, benzeri turunçgillerden ayıran çok basit özellikleri var. Diğer besinler kadar keskin bir tadı yok ama sağladığı konfor alanı neredeyse benzeri hiçbir meyvede yok.

mandalina

Turunçgiller arasında en fazla C vitaminine sahip olan Limon gibi değil, öyle kocaman bir bardak içilecek, suyu sıkılacak portakal gibi olmaya uygun da değil.

Ama o kadar basit ve kullanışlı ki. Onu olduğu gibi kabul ettiğinizde size her alanda mutluluk vermeye hazır.

Kolayca kabuğundan ayrılan bu meyve, dilimlenmiş haliyle sizi kolayca mutlu edebilir. Bu mutluluk için bıçak aramanıza, bölüp doğramaya çalışmanıza da gerek yoktur.

Onu en havalı iş toplantılarında bile rahatlıkla tüketebilirsiniz. En önemli günlerinizi berbat edecek en sevdiğiniz gömleği lekeleyecek bir tarafı da yoktur. Size mutluluk verdikten sonra kolaylıkla hayatınıza devam edebilirsiniz.

Örneğin; bazı müvekkiller görüşmeye geldiklerinde ellerinde o kadar donanımlı bir veri ile gelirler ki sizin yapmanız gereken sadece o veriyi kullanıp yargılama sürecini en kısa sürede tamamlamaktır. Araştırmanız gereken neredeyse hiçbir şey yoktur. Karşı taraftan yada 3. kişilerden temin edip edilemeyeceği belirsiz durumlarla karşı karşıya kalmazsınız yargılama aşamasında. Hatta şanslıysanız ilk celsede bile davayı bitirebilirsiniz.

Neden Fındık?

Fındık, Karadeniz kökenli olmam sebebi ile çok küçük yaşlarımdan beri pek çok özelliği hakkında bilgi sahibi olduğum bir yemiş. Bu nedenle açıklıkla söyleyebilirim ki çok kaprisli bir yemiş. Öncelikle iç fındığa ulaşmak için kalın sert ve kahverengi bir kabuk ve onun dışında da mevsimine uygun şekilde gizlenmek için başka bir kabuğu var. Bu bile ona ulaşmanın kendi başına ne kadar zahmetli olduğunu gösteriyor.

fındık, çikolata ve puro

Ayrıca size her şeyi bir anda vermiyor. Yağlı, güzel bir fındık yemek istiyorsanız o fındık gerçekten küçük oluyor. Yağlı yapıdan feragat ettiğinizde ancak daha büyük boyutlarda bir fındıkla karşılaşabiliyorsunuz.

Aradığı ortam ve şartlar sebebi ile de etmesi de elde tutması da çok zor. Bir sene olup bir sene olmaması da ne kadar nazlı bir yemiş olduğunu gösteriyor.

Tüm bu zahmetlerine rağmen biz insanlar onu tüketmekten asla vazgeçmedik. Çikolatalarımızda, kek ve pastalarımızda keyifle kullandık. Çünkü tüm bu çabanın karşılığını vermek istediğinde çiğ haliyle de kavrulmuş haliyle de yağı ve diğer sahip olduğu vitamin ve minerallerle de bunu fazlasıyla yerine getiriyor.

Büyük bir gayretin sonucu olarak ortaya çıkan bu yemiş bize yine birilerini anımsatıyor.

fındıklı çikolata

Örneğin; çok konuşmayan insan içine çıkmayan herkesle anlaşamayan ama tanışıp kaynaştıktan sonra muhabbetine doyamadığınız kimselerle tanıştınız mı? Konuştuklarının tahta bir kaşıktan süzülen bal gibi zihninize aktığı oldu mu hiç? Bazı müvekkiller öyledir işte. Onlarla yalnızca işlerini değil; hayatın başkaca alanlarını konuşmak için fırsat kollarsınız. Sizi geliştirecek gerek düşünsel alanda gelişiminizi gerekse mesleki gelişiminizi olumlu etkileyecek pek çok detay bulursunuz konuşmalarınızda.


Peki Siz Kimsiniz?

Her bir besin tabii ki ayrı ayrı özellikler taşıyor; ama insan pek çok özelliği bünyesinde bir arada bulunduruyor.

Onu tek bir özellikle tanımlamak, o şekilde anlamaya çalışmak kısa vadede bir çözüm sağlasa da uzun vadede yetersiz bir sonuç ortaya çıkartacaktır. Ama yine de bizi biz yapan değerlerin, müşterek toplumun genel değer yargıları ile harmanlayarak büyütüp geliştirdiğimiz değerler olduğu düşünüldüğünde çok da farklı olamayacağımız görülecektir.

Peki siz kimsiniz? Siz, kimlere karşı yada kimler karşısında hangi şekilde davranıyorsunuz yada kimler sizlere bu şekilde davranıyor?


Önemli Not: Bu test herhangi bir bilimsel araştırmaya, deney yada gözleme dayanmamaktadır. Yalnızca insanlarda görmüş olduğum bir takım özellikleri doğadaki varlıklarda da gözlemlemem neticesinde ortaya çıkmıştır. Herhangi bir bilimsel değeri yoktur.

Test metnini okuduktan sonra zihninizde oluşan düşünce ve değerlendirmeleri aşağıdaki linklerde yer alan iletişim adreslerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kıymet verip okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Burak Alemdar - Arabulucu AvukatGoogle Haritalar Konumumuz: https://goo.gl/maps/CxAnNsDLGvTGFHTAA


29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


Son Paylaşılanlar

bottom of page