top of page

E Devlet Uygulamaları

UYAP Vatandaş Portal Hakkında Tüm Detaylar

Güncelleme tarihi: 29 Kas 2023

UYAP Vatandaş Nedir?

UYAP Vatandaş, Adalet Bakanlığı tarafından sağlanan web portal hizmetlerinden olup; açık ve kapalı durumdaki dava ve icra dosyalarınızın tamamını online olarak görüntüleyebileceğiniz ve işlem yapabileceğiniz bir web sitesi ve e devlet uygulamasıdır.

UYAP vatandaş portalından hangi bilgilere ulaşılır ve erişebilir?

 1. UYAP vatandaş portalından ana menüsünden Kişisel Bilgiler, UYAP İşlemlerim, Başvuru Yap, Dava Açılış İşlemleri, Sorgulama İşlemleri, Duyurular, Muhafazasına Gerek Kalmayan Malların Tasfiye Duyurusu bilgilerine erişim mümkündür.

 2. Kişisel bilgiler menüsünden İsim ve Adres Bilgileri, İletişim Bilgilerim, Fotoğraf Bilgileri, E-Tebligat Bilgileri, Mobil Oturum Bilgilerine ulaşılabilir.

 3. UYAP İşlemlerim menüsünden işlemlerim, ödeme işlemlerim, dosya gizleme, dosya gizliliği kaldırma, evrak doğrulama, harç hesaplama, UYAP Programlarına erişim imkanı mevcuttur.

 4. Başvuru Yap menüsünden özgeçmiş bırak, iş başvurusu, staj başvurusu, noterlik atama başvurusu, bilirkişilik bölge kuruluna evrak gönderme işlemlerine erişim mevcuttur.

 5. Dava Açılış İşlemleri menüsünden Hukuk Dava Açılış, İdari Dava Açılış, Danıştay Dava Açılış, İcra Ceza Mahkemesi Dava Açılış İşlemleri, Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat Dava Açılış İşlemleri, CBS Evrak Gönder, CBS Şikayet Dilekçesi Gönder, Trafik/İdari Para Cezasına İtiraz İşlemleri, Arabuluculuk Dosya Başvurusu, Sulh Ceza Hakimliğine İtiraz Dilekçesi Gönderme işlemlerinin tamamı gerçekleştirilebilmektedir. Ancak evrak gönderebilmeniz için evrakı Uyap Doküman Editöründe düzenlemiş olmanız ve mobil imza yada e imza ile imzalamış olmanız gerekmektedir.

 6. Sorgulama İşlemleri menüsünden Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sorgulama, Dosya Sorgulama, Danıştay Dosya Sorgulama, Duruşma Sorgulama, İcra Daireleri İban Sorgulama, Telefon Sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

 7. Duyurular menüsünden UYAP Vatandaş Portal güncellemeleri ile kesinti ve diğer detaylar hakkında Adalet Bakanlığı'nın sağladığı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 8. Muhafazasına Gerek Kalmayan Malların Tasfiye Duyurusu menüsünden Muhafazasına Gerek Kalmayan Malların Tasfiye bölgeleri ve mallar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

UYAP portalı vatandaş e-devlet girişi nereden yapılır?

UYAP Vatandaş Portala giriş yapmak için öncelikle tarayıcınızda "UYAP Vatandaş Portal" şeklinde arama yapın. Gelen Sonuçlar arasında Uyap.gov.tr yada Turkiye.gov.tr bağlantılı adreslerden birine tıklayarak e devlet şifresi yada mobil imza yahut e imza ile giriş yapabilirsiniz.

UYAP vatandaş nasıl girilir ve nasıl kullanılır?

UYAP Vatandaş Portala giriş yapmak için öncelikle tarayıcınızda "UYAP Vatandaş Portal" şeklinde arama yapın. Gelen Sonuçlar arasında Uyap.gov.tr yada Turkiye.gov.tr bağlantılı adreslerden birine girin. E Devlet Aracılığı ile giriş butonunu tıklayın ve gelen ekranda T.C. Kimlik Numaranızı ve E Devlet şifrenizi girdikten sonra "Giriş Yap" butonuna tıklayın. Ardından Uyap Vatandaş Portala giriş yapmış olacaksınız.

Sol bantta yer alan "Sorgulama İşlemleri" butonunu tıklayarak alt seçenekleri olan "Dava Sorgulama" ve "Duruşma Sorgulama" butonları ile dilediğiniz sorguyu yapabilirsiniz. E imza yada mobil imzanız bulunması halinde dosyalarınıza evrak da gönderebilirsiniz.

Hukuk Davalarında hak kaybı yaşamamak ve Ceza Davalarında Hakkınızda Zorla Getirme Çıkartılmaması için dosyalarınızı düzenli aralıklarla takip etmenizde fayda vardır. Dilerseniz UYAP SMS sistemine de kaydolabilirsiniz.

UYAP vatandaşlık girişi ve uyap vatandaş portalında neler var?

UYAP vatandaş portala vatandaşlık numaranız yani TC Kimlik numaranız ve e devlet şifrenizle giriş mümkündür. E imza yada mobil imzanız bulunması halinde dosyalarınıza evrak ve dilekçe de gönderebilir, icra itirazı yapabilir, icra masraf ödemelerini gerçekleştirebilir, dava açabilir, dilekçe sorgulayabilirsiniz. Adliyede uzunca zaman kaybetmektense kolay bir şekilde uzaktan işlemlerinizi sürdürmeniz mümkündür.

UYAP vatandaş portalı nasıl alınır?

Bu soru da vatandaşlarca çoklukla sorulan sorulardan biri olmasına rağmen açıklıkla belirtmek gerekiyor ki UYAP Vatandaş Portal ücretsiz bir uygulamadır. Giriş yapabilmeniz için yapmanız gereken tek şey PTT'den e devlet şifresi almaktır.

UYAP vatandaş e-imza nasıl alınır?

E imza; imza yerine geçen ve bilgisayar ortamında düzenlenen evrakların imzalanması için kullanılabilen bir yöntemdir. E imza sağlayıcıları üzerinden sözleşme yapılarak e imza kart okuyucu ve sim kart temin edilebilir. Gerekli uygulamaların indirilmesi ile kamu kurumlarına ileteceğiniz dilekçe ve evraklarınızı e imza ile imzalamanız mümkün olacaktır.

Benzer bir yöntemle cep telefonu operatörleriniz ile iletişime geçerek mobil imza da edinebilirsiniz. Bu durumda kart okuyucu ihtimali olmadan doğrudan evrak imzalama ihtimali de söz konusu olacaktır.

UYAP vatandaş dosya sorgulama nasıl yapılır?

Sorgulama İşlemleri menüsünden Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sorgulama, Dosya Sorgulama, Danıştay Dosya Sorgulama, Duruşma Sorgulama, İcra Daireleri İban Sorgulama, Telefon Sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Dosyanızın yargı türü ve mahkemelerine ait bilgileri girdikten sonra dosya sorgula düğmesine basarak o alandaki tüm dosyalarınızı listeleyebilir ve sorgulayabilirsiniz.

UYAP vatandaş dilekçe gönderme nasıl yapılır?

uyap vatandaş dilekçe gönderme işlemi UYAP vatandaş dosya sorgulama işlemi ardından dosya görüntülemesi sonrası evrak gönderme menüsü ile gerçekleştirilir. UYAP vatandaş dilekçe gönderme işlemi için Uyap Doküman Editörü yani UDF formatında bir dilekçe hazırlamanız ve imzalamanız gerekmektedir. İmza işlemi için mobil imza yada e imza kullanabilirsiniz. Gerekli programlar UYAP Vatandaş portala ilk giriş yapıldığında görülen UYAP İşlemlerim menüsü altında yer alan UYAP Programları menüsünde yer almaktadır.

UYAP vatandaş icra itiraz nasıl yapılır?

UYAP vatandaş icra itiraz; UYAP vatandaş dilekçe gönderme ile aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. İcra itiraz dilekçenizi Uyap Doküman Editörü yani UDF formatında hazırlamanız ve imzalamanız gerekmektedir. Sonrasında itiraz edeceğiniz dosyayı görüntüledikten sonra evrak gönderme sekmesinden evrak türünü seçip dosyaya yüklemeniz gerekli ve yeterlidir. Dosyaya gönderdiğiniz evrakınızı İŞLEMLERİM sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

UYAP vatandaş icra ödemesi nasıl yapılır?

UYAP vatandaş icra ödemesi, icra dosya sorgulama ve görüntüleme işlemleri sonrasında dosya sekmelerinden ÖDEME sekmesi tıklanarak yapılabilir. Burada icra dosya ödemesinin neye ilişkin olduğu harç yada masraf mı olduğu seçilmeli ve ödeme ona göre yapılmalıdır. Ödeme kendi Vakıfbank kartınızdan yada başkalarına ait banka kartlarından yapılabilmektedir.

UYAP vatandaş icra borç ödeme nasıl yapılır?

UYAP vatandaş icra borç ödeme işlemlerinizi Vakıfbank Şubelerinden herhangi bir masraf ödemeksizin gerçekleştirebilirsiniz. Dosyanın bulunduğu icra müdürlüğü, dosya numarası ve borçlu bilgilerine sahipseniz gişe işlemlerinden ödeme yapabilirsiniz. Online banka kartı ile havale/ EFT ile de ödeme yapmak mümkündür. İcra müdürlüğü ödeme emri yada icra emrini size tebliğ ettiğinde hesap numaralarını da göndermektedir. Bu evraktan hesap bilgilerine ulaşamazsanız Sorgulama İşlemleri menüsünden İcra Daireleri İban Sorgulama yapabilir ve borcunuz bulunan icra müdürlüğü hesap bilgilerine ulaşabilirsiniz.


 

UYAP vatandaş nasıl dava açılır?

UYAP vatandaş nasıl dava açılır sorusunun cevabı pek çok aşamayı birlikte gerçekleştirmeyi gerektirmektedir. Dava Açılış İşlemleri menüsünden Hukuk Dava Açılış, İdari Dava Açılış, Danıştay Dava Açılış, İcra Ceza Mahkemesi Dava Açılış İşlemleri, Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat Dava Açılış İşlemleri, CBS Evrak Gönder, CBS Şikayet Dilekçesi Gönder, Trafik/İdari Para Cezasına İtiraz İşlemleri, Arabuluculuk Dosya Başvurusu, Sulh Ceza Hakimliğine İtiraz Dilekçesi Gönderme işlemleri yapılabilmektedir. Önce hangi dava açılacaksa o seçenek tıklanmalıdır.

Sonrasında Dava Aç sekmesi tıklanmalıdır. Dava Açma işlemleri toplamda 7 adımdan oluşmaktadır.

 1. Dava Bilgileri

 2. Taraf Bilgileri

 3. Harç / Masraf Bilgileri

 4. Tevzi Numarası Al

 5. Evrak Gönder

 6. Ödeme Yap

 7. Dava Aç

UYAP vatandaş nasıl dava açılır | Dava Bilgileri

Bundan sonraki aşamada adım adım sistem sizden tevzi bilgilerini vermenizi isteyecektir. Davanın açılacağı il, tevzi bürosu, mahkeme bilgisi, dava türü sorulacaktır. Bunun yanında adli yardım talebi olup olmadığı ve dava yada değişik iş türünden bir işlem yapıp yapmak istemediğiniz de bu şekilde belirtilmelidir.

UYAP vatandaş nasıl dava açılır | Taraf Bilgileri

Dava bilgileri ekranı tamamlandıktan sonra Taraf bilgileri ekranı gelmektedir. Davacı olarak kendi bilgileriniz doğrudan gelmekte sadece taraf ekle tuşuna basarak kendinizi davacı olarak ekleyebilirsiniz. Diğer taraflar için ise kişi veya kurum seçeneği tıklanarak bilgiler girilmeli sorgulama yapılmalı ve taraf eklenmelidir. Taraflar eklendikten sonra aşağıdaki devam et tuşuna basılarak Harç / Masraf Bilgileri işlem ekranına geçiş yapılmalıdır.

UYAP vatandaş nasıl dava açılır | Harç / Masraf Bilgileri

Dava ve taraf bilgileri ekranı tamamlandıktan sonra Harç / Masraf Bilgileri bilgileri ekranı gelmektedir. Dava değeri ve diğer bilgiler girildikten sonra aşağıdaki hesapla tuşuna basılarak Harç / Masraf Bilgileri işlemleri hesaplanmalı ve devam et tuşu ile Tevzi Numarası Al ekranına geçiş yapılmalıdır.

UYAP vatandaş nasıl dava açılır | Tevzi Numarası Al

Dava bilgileri ve önceki aşamalar tamamlandıktan sonra Tevzi Numarası Al ekranı gelmektedir. Burada daha önce girdiğimiz bilgiler yer almaktadır. Kontrolleri yaparak aşağıda yer alan "veri girişinin hatalı olmadığını kontrol ettim." kutucuğu işaretlenerek Tevzi Numarası Al işlemleri tamamlandıktan sonra sonra aşağıdaki devam et tuşuna basılarak Evrak Gönder işlem ekranına geçiş yapılmalıdır.

UYAP vatandaş nasıl dava açılır | Evrak Gönder

Artık tevzi bilgileri girilmiş kontroller yapılmış taraf ve harç bilgileri netleşmiştir. Bu aşamada dava dilekçeniz ve ekinde göndereceğiniz evrakları sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Evraklar eklendikten ve gönderildikten sonra sonra aşağıdaki devam et tuşuna basılarak Ödeme Yap işlem ekranına geçiş yapılmalıdır.

UYAP vatandaş nasıl dava açılır | Ödeme Yap

Ödeme yap ekranında daha önce hesaplanan Harç / Masraf Bilgilerine ilişkin ödemeler banka yoluyla yapılır. Vakıfbank üzerinden kendinize yada başkasına ait kartlarla ödeme yapabilirsiniz. Artık tüm işlemler tamamlanmıştır. Devam et tuşu ile dosyanızın hangi mahkemeye hangi dosya numarası ile açıldığı bilgisi ekran da yer alır.

UYAP vatandaş nasıl dava açılır | Dava Aç

Ödeme işlemleri de yapıldıktan sonra Devam et tuşu ile dosyanızın hangi mahkemeye hangi dosya numarası ile açıldığı bilgisi ekranda yer alır. Bu bilgileri not alabilirsiniz. Aynı zamanda dosya sorgulama ekranından da dosya içeriğinize ulaşabilirsiniz.


***UYAP vatandaş nasıl dava açılır sorusu geniş kapsamlı bir soru olup açıklamak için elimizden gelen çabayı gösterdik anlaşılmayan bir durum olması halinde veya işlem sırasında bir sorun yaşamanız halinde işlemleri hatalı şekilde tamamlamamak için işlemi olduğu gibi bırakabilir yada tamamlanmayan dosyalardan iptal edebilirsiniz.

 

UYAP Vatandaş Portal Hataları

UYAP Vatandaş Portal Hataları nedeni ile bazı durumlarda Vatandaş Portala giriş yapamayabilirsiniz. Bu hatalar bazı durumlarda sizden bazen de sistemden kaynaklanmaktadır. Giriş yapamadığınızda bazı durumlarda sistemde yapılan güncellemeler sebebi ile bağlantı kurulamamaktadır. Genellikle bakım işlemleri Duyurular menüsünde belirtilmektedir. Bu durumdan kaynaklı hallerde beklemeniz yada başkaca araçlarla giriş yapmayı denemeniz daha uygun olacaktır. E imza ile giremiyorsanız mobil imzayı yada e devlet şifresi ile girişi deneyebilirsiniz.

Vatandaşlarca en çok sorulan hatalar aşağıda belirtildiği şekildedir.

 • uyap vatandaş neden giremiyorum

 • uyap vatandaş neden çalışmıyor

 • uyap vatandaş girişi neden açılmıyor

 • uyap vatandaş portal neden açılmıyor

Bu hatalardan birini alıyorsanız öncelikle tarayıcınızın pop up engellemeleri olup olmadığını, javanın güncel olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır. Güncellemeler sonrasında bazı durumlarda uygulamalar çalışmamaktadır. Bu anlamda tekrar tekrar denemeleriniz sonrasında giriş yapamıyorsanız programları silip yeniden yüklemekte fayda bulunmaktadır. Devam eden bir sorun söz konusu ise UYAP vatandaş destek hattına da durumu iletebilirsiniz.

UYAP vatandaş destek hattı

UYAP Vatandaş Portal girişi yaptığınızda sağ üst köşede adınızın yanında UYAP DESTEK sembolüne tıklayarak destek hattı ile iletişim kurabilirsiniz.


E- Adalet UYAP Vatandaş Uygulaması nedir?

e adalet vatandaş uygulama resmi

Adalet Bakanlığı Android ve İOS cihazlarda kullanılabilmesi adına Vatandaş portala giriş için bir E- Adalet vatandaş adında bir UYAP Vatandaş portal mobil Uygulaması hazırlamıştır. E- Adalet Vatandaş Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan bu uygulama olmakla birlikte kolaylıkla evrak indirebilir, inceleyebilir ve gerekli işlemleri takip edebilirsiniz.

Uygulamayı indirmek için telefon yada tabletinizde Google Play Store yada Apple App Store gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.UYAP vatandaş indir

Adalet Bakanlığı Android ve İOS cihazlarda kullanılabilmesi adına Vatandaş portala giriş için bir E- Adalet vatandaş adında bir UYAP Vatandaş portal mobil Uygulaması hazırlamıştır. Bu uygulamayı Android cihazlar için Google Play Store'dan Mac ve IOS cihazlarınız için ise Apple Appstore'dan indirebilirsiniz. İndirme işlemi sırasında uygulama sahibinin Adalet Bakanlığı olduğundan emin olunuz.

 

Alemdar Hukuk Bürosu, müvekkillerine Sakarya ili ve çevre illerde İş Hukuku, Ceza Hukuku, Aile Hukuku, Miras Hukuku ve Vatandaşlık Hukuku ile diğer Hukuk alanlarında Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Av. Burak Alemdar/ Alemdar Hukuk Bürosu568 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 comentario


Invitado
07 mar

dosyamın istinafa gidip gitmediğini nasıl görebilirim

Me gusta

Son Paylaşılanlar

bottom of page