top of page

E Devlet Uygulamaları

  • Yazarın fotoğrafıburakalemdar

Bölge adliye mahkemesi/ istinaf dosya sorgulama

Güncelleme tarihi: 29 Şub

Türk yargı sisteminde ilk derece mahkemesi olan yerel mahkemelerce verilen birçok karar bakımından İstinaf İncelemesi yapılması mümkündür. Bu istinaf inceleme işlemi, Bölge Adliye Mahkemesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bölge Adliye Mahkemeleri yargı çevreleri içerisinde karara çıkan dosyalar bakımından yapılan İstinaf incelemelerini inceler ve karara bağlar. Gerektiğinde duruşma açar ve bilirkişi raporu aldırır veya delil de toplayabilir.

Bölge adliye mahkemesi/ istinaf dosya sorgulama nasıl yapılır?

Yerel mahkeme kararlarına karşı istinaf başvurusu yapıldığında bu dosyaların durumu hakkında bilgi almak, dosyanın hangi aşamada olduğunu öğrenmek için mevcut durumda standart bir uygulama söz konusu değildir. Ancak UYAP Vatandaş Portal veya Adalet bakanlığı E- Adalet Vatandaş uygulaması üzerinden yapılan girişlerde eğer dosyanız istinaf incelemesi yapılacak Bölge Adliye Mahkemesine ulaşmış ve dosya numarası almışsa bu dosya bilgisi de esas mahkeme dosyanız içinde Bölge adliye mahkemesi dosya sorgulama yapılabilmekte ve dosya görüntülenebilmektedir. Bu durumda dosyada yapılan işlemleri takip etmek mümkün olmaktadır. Ancak bu uygulama vatandaşı bilgilendirmek amacı ile değil dosyaya giren evraka ilişkin olarak bilgi verdiğinden, dosyanızda mevcut ilerlemeyi yalnızca bu şekilde anlamanız çok da mümkün değildir.

Bu konuda bir avukattan destek alabilir yada dosyanızın bulunduğu daire iletişim bilgileri ile kısıtlı da olsa bilgi alabilirsiniz.

Bölge adliye mahkemesi/ istinaf dosya sorgulama sonucunda gördüğüm kararlar ne anlama gelir?


Hukuk Davalarında Bölge adliye mahkemesi/ istinaf dosya sorgulama sonucunda görebileceğiniz kararlar:

Kararlar

Açıklamalar

istinaf başvurusunu esastan reddine,

tarafların istinaf gerekçelerine itibar edilmemiş olup mahkeme kararı onanmıştır.

ilk derece mahkemesi hükmünü kaldırarak davanın kısmen yada tamamen kabulüne,

ilk derece mahkemesinin davanın reddi kararı uygun bulunmayıp dosya yeniden ele alınarak davanın kabulüne karar verilmiştir.

ilk derece mahkemesi hükmünü kaldırarak davanın kısmen yada tamamen reddine,

ilk derece mahkemesinin davanın kabulü kararı uygun bulunmayıp dosya yeniden ele alınarak davanın reddine karar verilmiştir.

esası incelemeden kararın kaldırılmasına ve davanın yeniden görülmesi için dosyanın kararı veren mahkemeye veya kendi yargı çevresinde uygun göreceği başka bir yer mahkemesine ya da görevli ve yetkili mahkemeye gönderilmesine,

İlk Derece Mahkemesi tarafından yapılan inceleme eksiktir. Bu eksikliklerin tamamlanması için dosya yeniden mahkemesine gönderilir.

düzelterek onanmasına,

Kararda esasa etki etmeyecek hatalar söz konusu ise bu husus belirtilerek ilk derece mahkemesi kararı kabul görmüştür.

Ceza Davalarında Bölge adliye mahkemesi/ istinaf dosya sorgulama sonucunda görebileceğiniz kararlar:

Kararlar

Açıklamalar

istinaf başvurusunun esastan reddine,

tarafların istinaf gerekçelerine itibar edilmemiş olup mahkeme kararı onanmıştır.

hukuka aykırılığın düzeltilerek istinaf başvurusunun esastan reddine,

Soruşturma veya kovuşturma şartının gerçekleşmediğinin veya önödeme ve uzlaştırma usulünün uygulanmadığının anlaşılması gibi durumlar söz konusu ise bu husus belirtilerek ilk derece mahkemesi kararı kısmen düzeltilerek kabul görmüştür.

hükmün bozulmasına ve dosyanın yeniden incelenmek ve hükmolunmak üzere hükmü bozulan ilk derece mahkemesine veya kendi yargı çevresinde uygun göreceği diğer bir ilk derece mahkemesine gönderilmesine,

İlk Derece Mahkemesi tarafından yapılan inceleme eksiktir. Bu eksikliklerin tamamlanması için dosya yeniden mahkemesine gönderilir.

davanın yeniden görülmesine ve duruşma hazırlığı işlemlerine başlanmasına,Bölge Adliye Mahkemesi/ İstinaf Dosya Sorgulama Uygulamaları


Uyap Vatandaş Portal


Uyap Vatandaş Portal, turkiye.gov.tr üzerinden e devlet şifrenizle giriş yapabileceğiniz bir Adalet Bakanlığı hizmetidir. Bu hizmete, e devlet şifresi, mobil imza ve elektronik imza ile giriş yapılabilmektedir.

Mobil imza ve elektronik imza ile giriş yapılması halinde Uyap Döküman Editöründe düzenlenmiş ve imzalanmış evrakları mahkeme dosyalarına sunma imkanı da söz konusudur.

Uyap Vatandaş Portala Nasıl girileceğini açıkladığımız ve videolu şekilde anlattığımız bağlantıya ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.


E- Adalet Vatandaş Uygulaması


e adalet vatandaş uygulama resmi

Adalet Bakanlığı Android ve İOS cihazlarda kullanılabilmesi adına Vatandaş portala giriş için bir mobil uygulama hazırlamıştır. E- Adalet Vatandaş Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan bu uygulama olmakla birlikte kolaylıkla evrak indirebilir, inceleyebilir ve gerekli işlemleri takip edebilirsiniz.

Uygulamayı indirmek için telefon yada tabletinizde Google Play Store yada Apple App Store gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.1.693 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Son Paylaşılanlar

bottom of page